Wytrzymałość materiałów

Metody energetyczne - Przemieszczenia w układach statycznie wyznaczalnych

Wytrzymałość materiałów - Metody energetyczne – przemieszczenia w układach statycznie wyznaczalnych
Przemieszczenia w konstrukcjach są kluczowym aspektem wytrzymałości materiałów, ponieważ pozwalają na ocenę, jak konstrukcja będzie się deformować pod wpływem różnych obciążeń. Zrozumienie i umiejętność obliczania tych przemieszczeń jest niezbędne dla inżynierów, aby zapewnić, że konstrukcje będą bezpieczne, trwałe i spełniające wymagania użytkowe.

Kurs „Metody energetyczne - Przemieszczenia w układach statycznie wyznaczalnych” skupia się na metodach energetycznych, które wykorzystują zasady zachowania energii w systemach sprężystych do przewidywania zachowania materiałów pod obciążeniem. W kursie zostaną szczegółowo omówione następujące metody energetyczne:

Twierdzenie Castigliano
Twierdzenie Castigliano jest jedną z podstawowych metod energetycznych stosowanych do obliczania przemieszczeń w układach sprężystych. Metoda ta polega na różniczkowaniu całkowitej energii sprężystej układu względem siły, dla której przemieszczenie jest szukane. Twierdzenie to jest szczególnie użyteczne w analizie konstrukcji statycznie wyznaczalnych, gdzie umożliwia obliczenie zarówno przemieszczeń pionowych, jak i kątów obrotu. Proces obliczania wymaga ustalenia funkcji momentu zginającego dla elementów konstrukcji, a następnie zróżniczkowania tej funkcji względem odpowiedniej siły lub momentu.

Metoda Maxwella-Mohra (całkowanie analityczne funkcji momentów)
Metoda Maxwella-Mohra jest kolejną ważną techniką energetyczną używaną do analizy przemieszczeń w konstrukcjach. Jest to metoda bardziej ogólna, która obejmuje zarówno obciążenia mechaniczne, jak i termiczne, geometryczne oraz podpory sprężyste. Wzór Maxwella-Mohra uwzględnia wpływ wszystkich możliwych oddziaływań na konstrukcję. W tej metodzie przemieszczenia od obciążeń mechanicznych oblicza się poprzez całkowanie iloczynów funkcji momentów zginających, sił tnących i sił normalnych dla stanów początkowych i jednostkowych.

W tym podstawowym kursie zajmiemy się tylko wpływem momentów na przemieszczenie od obciążeń mechanicznych. Ponadto chcemy tutaj pokazać podejście podstawowe, w którym będziemy wykonywać całkowanie analityczne funkcji momentów.

Jeśli interesuje Cię to zagadnienie to więcej informacji wraz z odnośnikami do przykładów znajdziesz w naszym wstępie teoretycznym z metody Maxwella-Mohra w ramach przedmiotu mechaniki budowli.

Metoda Wereszczagina (graficzne całkowanie wykresów momentów)
Jest również możliwość całkowania graficznego wykresów, nazywana metodą Wereszczagina, więc dalej jesteśmy w ramach wzoru Maxwella-Mohra, jednak całkowanie będzie odbywać się graficznie (nie potrzebujemy wówczas zapisywać funkcji momentów, a samo całkowanie graficzne jest łatwiejsze niż analityczne). Więcej informacji odnośnie tej i poprzednich metod znajdziesz we wstępach teoretycznych poniżej.

Z tego kursu dowiesz się
Twierdzenie Castigliano
- czym od strony teoretycznej jest twierdzenie Castigliano,
- jaki jest algorytm obliczania przemieszczeń,
- jak rozważać przypadki kiedy siła uogólniona jest w miejscu i na kierunku
szukanego przemieszczenia, a jak kiedy siły nie ma,
- jak obliczyć ugięcie i kąt obrotu w dowolnym punkcie belki.

Metoda Maxwella-Mohra (całkowanie analityczne funkcji momentów):
- jak wyznaczyć funkcje momentów gnących w przedziałach,
- jak określić stan jednostkowy i wyznaczyć funkcje momentów,
- jak przecałkować analitycznie iloczyny funkcji momentów na przedziałach,
- jak obliczyć ugięcie i kąt obrotu belki w dowolnym punkcie.

Metoda Wereszczagina:
- jak wyznaczyć wykresy momentów w stanie początkowym i jednostkowym,
- jak przecałkować graficznie wykresy momentów,
- jak obliczyć ugięcie i kąt obrotu belki w dowolnym punkcie.

Do dyspozycji masz wstępy teoretyczne wyjaśniające używane metody oraz szeroką bazę zadań z rozwiązaniami osobno dla każdego zagadnienia.

Zrozumienie podstaw teoretycznych, algorytmów rozwiązywania i przećwiczenie zdobytej wiedzy podczas mierzenia się z praktycznymi zadaniami prowadzi do lepszego zrozumienia zachowanie się belek w kontekście liczenia ugięć i kątów obrotu metodami energetycznymi.
Powodzenia! 🛠️🔍


Icon 1
Wstępy teoretyczne darmowe dla wszystkich
Icon 1
Nagrania darmowe dla wszystkich
Icon 1
Nagrania dostępne po wykupieniu abonamentu
Icon 1
Rozwiązania zadań dostępne po wykupieniu abonamentu